Autopromocja

Hipoteka przymusowa wygasa po zapłacie zaległości

Podatki
PodatkiShutterStock
27 lipca 2012

Z wnioskami o wykreślenie hipoteki przymusowej mogą występować zarówno organy podatkowe, jak i podatnicy dłużnicy. Wyjaśnia to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 5493/12).

Zdaniem posłów, naczelnicy urzędów skarbowych nagminnie nie występują do sądów o wykreślenie bezzasadnych hipotek przymusowych (tj. po uregulowaniu zaległości przez podatnika). Resort finansów odpiera te zarzuty. Tłumaczy, że wpisu hipoteki przymusowej do księgi wieczystej dokonuje właściwy sąd rejonowy na wniosek organu podatkowego. Wpis hipoteki nie zwalnia podatnika z obowiązku uregulowania długu.

Uregulowanie zaległości podatkowych (wraz z odsetkami) zabezpieczonych hipoteką przymusową powoduje wygaśnięcie tych zobowiązań. Z kolei wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki, chyba że z danego stosunku prawnego mogą powstać w przyszłości kolejne wierzytelności podlegające zabezpieczeniu. Wygaśnięcie wierzytelności podatkowej zabezpieczonej hipoteką przymusową powoduje natomiast wygaśnięcie hipoteki. Dzieje się tak, ponieważ z tytułu stosunku prawnego łączącego daną osobę z organem podatkowym nie mogą powstać w przyszłości inne wierzytelności podatkowe. Może tylko nastąpić zmiana wysokości wierzytelności, np. w wyniku uchylenia decyzji organu podatkowego I instancji.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.