Gazowy monopolista stawia na energetykę – chce handlować energią i uprawnieniami do emisji CO2. Z Azotami Tarnów zamierza wybudować elektrociepłownię, zapowiada również przejęcia w tym sektorze.
PGNiG pracuje z tarnowskimi zakładami nad projektem budowy elektrowni gazowej. Blok o mocy 200 MW ma stanąć w Kędzierzynie – zdradził Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG. Część wytworzonego ciepła i energii ma zasilać Zakłady Azotowe Kędzierzyn, producenta nawozów. Pozostała część trafi do sieci.
To już drugi projekt budowy elektrowni, który realizuje spółka (wspólnie z Tauronem ma uruchomić blok o mocy 200 MW w Stalowej Woli), ale nie ostatni. – Prowadzimy rozmowy z innymi partnerami – podkreśla Michał Szubski, prezes PGNiG. Jeden z nich to rosyjski Gazprom. W sumie w ciągu najbliższych czterech lat PGNiG chce mieć około 1300 MW z własnych elektrowni. 600 – 650 MW z elektrowni wybudowanych przez spółkę, a drugie tyle z akwizycji. Na wejście w nowy segment do 2015 roku wyda 2,9 mld zł.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.