statystyki

Przepisy bhp do odchudzenia

autor: Łukasz Guza28.02.2017, 07:14; Aktualizacja: 28.02.2017, 08:18
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

Znacznie sceptyczniej omawiane propozycje oceniają związki zawodowe.źródło: ShutterStock

Komisja kodyfikacyjna ma zracjonalizować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Swoje propozycje w tym zakresie przedstawią pracodawcy.

Wiele wskazuje na to, że pojęcie „bhp” może wkrótce trafić do lamusa. Kojarzące się z poprzednią epoką określenie miałoby być zastąpione przez „bezpieczeństwo i ochronę zdrowia w pracy”. To jeden z postulatów przedstawianych przez pracodawców, którzy chcą, aby Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy (KKPP) zracjonalizowała i ograniczyła obecne regulacje bhp.

Nie tylko pracodawcy dostrzegają taką potrzebę, zauważa ją też strona rządowa. W wywiadzie dla DGP prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz przewodniczący KKPP, podkreślił, że takie ograniczenie jest rozważane. Granice wyznacza jednak prawo unijne – z niektórych regulacji nie można zrezygnować ze względu na wspólnotowe wymogi.

Duży dział

Obecnie dział X kodeksu pracy (poświęcony bhp) jest najobszerniejszą częścią całego kodeksu. Zawiera zarówno ogólne regulacje (np. określające podstawowe obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bezpieczeństwa), jak i bardzo szczegółowe przepisy (dotyczące np. ochrony przed promieniowaniem jonizującym, zasad stosowania substancji i preparatów chemicznych, obowiązków pracodawcy w związku z przebudową zakładu itp.). W rezultacie kodeks pracy, choć powinien pełnić funkcję aktu ogólnego, reguluje m.in. zasady przechowywania skażonych środków ochrony indywidualnej pracownika i rozbudowany tryb konsultacji w zakresie bhp z pracownikami.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie