Coraz więcej młodych ludzi w Niemczech deklaruje poparcie dla prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), wynika z badania "Jugend in Deutschland 2024". W ankiecie zapytano również młodych ludzi o to, co budzi ich niepokój. Najczęstszą odpowiedzią było zaniepokojenie inflacją (65 proc.).

Jak donoszą niemieckie media, 22 procent obywateli RFN w wieku od 14 do 29 lat zagłosowałoby na AfD, gdyby wybory do Bundestagu odbyły się teraz. To ponad dwa razy więcej niż dwa lata temu. W 2022 r. popierało AfD 9 proc., w ubiegłym roku - 12 proc.

Poparcie dla partii politycznych w Niemczech

Chadecja CDU/CSU zajmuje drugie miejsce z 20 proc. Kolejne miejsca zajmują Zieloni (18 proc.), SPD (12 proc.), FDP (8 proc.), Lewica (7 proc.), lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW, 5 proc.) i "inne partie" (7 proc.). 25 proc. respondentów nie było w stanie podjąć decyzji, a 10 proc. stwierdziło, że nie weźmie udziału w głosowaniu, pisze portal dziennika "Tagesspiegel".

Kanały informacyjne młodych Niemców

Media społecznościowe zostały wymienione przez 57 proc. respondentów jako najważniejszy kanał informacyjny dla wiadomości i polityki. Strony internetowe z wiadomościami oraz programy telewizyjne zajmują drugie miejsce (38 proc.). Ponad 58 proc. respondentów popierających AfD regularnie korzysta z TikToka.

W ankiecie zapytano również młodych ludzi o to, co budzi ich niepokój. Najczęstszą odpowiedzią było zaniepokojenie inflacją (65 proc.), a następnie wojną w Europie i na Bliskim Wschodzie (60 proc.), kwestie mieszkaniowe (54 proc.) oraz podziały społeczne i zmiany klimatyczne (po 49 proc.).