Ukraina otrzymała 4,5 mld euro z nowego wieloletniego programu wsparcia - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas spotkania z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem w Brukseli. To pierwsze środki przekazane Kijowowi z programu opiewającego na 50 mld euro. Fundusze są przeznaczone na pokrycie wydatków "cywilnych" budżetu, takich jak wypłacanie pensji i emerytur.

Jak podkreśliła szefowa KE, pieniądze zostały udostępnione jako finansowanie pomostowe. Dalsze środki popłyną na Ukrainę po zweryfikowaniu, czy Kijów spełnił postawione mu warunki.

Wdzięczność ukraińskiego premiera

Ukraiński premier wyraził wdzięczność za już udzielone wsparcie. "W ciągu ponad dwóch lat od rosyjskiej inwazji otrzymaliśmy w sumie 88 mld euro pomocy od UE i jej państw członkowskich" - zaznaczył Szmyhal, zapewniając, że jego kraj "zawsze będzie o tym pamiętać i to doceniać".

Pomoc finansową dla Kijowa

Nowy program, uzgodniony przez unijnych przywódców na początku lutego, przewiduje pomoc finansową dla Kijowa w wysokości 50 mld euro w ciągu czterech lat. Kwota 33 mld euro ma zostać wypłacona w formie pożyczek, a pozostała część w formie bezzwrotnych dotacji.

Środki te są przeznaczone na pokrycie wydatków "cywilnych" budżetu, takich jak wypłacanie pensji i emerytur.