Lider opozycyjnej chadeckiej partii CDU Friedrich Merz wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do wspólnego poszukiwania rozwiązań w sprawie polityki migracyjnej. Zaproponował pierwsze spotkanie zaraz po wyborach landowych w Bawarii i Hesji, które odbędą się 8 października - informuje w sobotę portal tagesschau.

W przemówieniu na krajowej konferencji partyjnej CDU w Magdeburgu, Merz zaproponował kanclerzowi, "abyśmy spotkali się rano 9 października, z jego minister spraw wewnętrznych lub bez minister spraw wewnętrznych, aby poszukać wspólnych rozwiązań w celu szybkiego rozwiązania tego problemu w Niemczech".

Scholz powiedział w sobotę w wywiadzie dla portaluRND, że liczba uchodźców przybywających do Niemiec "jest obecnie zbyt wysoka". Zwrócił uwagę, że "ponad 70 procent wszystkich uchodźców przybywających do Niemiec nie zostało wcześniej zarejestrowanych, mimo że prawie wszyscy z nich byli w innym kraju UE". Zdaniem kanclerza ta sytuacja musi się zmienić.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser ogłosiła, że granice z Polską i Czechami będą ściślej kontrolowane w celu zwalczania przemytu migrantów. Kontrole na granicy z Austrią zostały przedłużone wiosną - przypomina portal.

Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku niemiecka policja wykryła blisko 71 tys. nielegalnych wjazdów. Głównymi krajami pochodzenia migrantów są Syria, Afganistan, Turcja i Irak. W tym samym czasie o azyl w Niemczech wystąpiło ponad 204 tys. osób – to o 77 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ adj/