W niedzielę o 9.00 rozpoczęły się w Hiszpanii wybory do parlamentu, tzw. Kortezów Generalnych. Głosowanie odbywa się w ponad 20 tys. lokali wyborczych tego 47-milionowego kraju.

Do 20.00, kiedy zakończy się głosowanie, Hiszpanie będą wybierać 350 posłów Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, a także 208 senatorów na czteroletnią kadencję. Pozostali członkowie Senatu, 265-osobowej izby wyższej, zostaną wyłonieni później przez parlamenty wspólnot autonomicznych.

Z informacji państwowej komisji wyborczej Hiszpanii wynika, że do udziału w niedzielnym głosowaniu dopuszczonych jest 37,5 mln osób, z czego 1,6 mln ma możliwość zagłosowania po raz pierwszy.

Odpowiedzialny za przeprowadzenie głosowania urząd podał, że rekordowa liczba Hiszpanów, 2,47 mln, oddała już głos korespondencyjnie.

Wśród 75 partii i bloków wyborczych walczących w wyborach blisko połowa to małe ugrupowania o zasięgu lokalnym.

Niedzielne głosowanie odbywa się w związku z decyzją premiera Pedro Sancheza, który po przegranych przez rządzących socjalistów z PSOE majowych wyborach do władz regionalnych i lokalnych rozwiązał Kortezy Generalne.

Ogłaszając wówczas przedterminowe wybory parlamentarne lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej zadeklarował, że chce dać obywatelom możliwość wypowiedzenia się na temat sytuacji w kraju.

Faworytem niedzielnego głosowania jest zgodnie z ostatnimi sondażami centroprawicowa Partia Ludowa (PP) kierowana przez Alberto Nuneza Feijoo. Według badania ośrodka Sigma Dos PP zamierza poprzeć 35 proc. wyborców, zaś PSOE - 28 proc.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ fit/