Odstąpienie Rosji od Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jest aktem agresji ekonomicznej wobec państw globalnego południa, pokazuje swoją hipokryzję - powiedział w poniedziełek szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku. Dodał, że ma nadzieję, że pozostałe strony porozumienia utrzymają je w mocy.

"Odstąpienie Rosji od Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jest niczym innym niż aktem agresji ekonomicznej wobec państw Globalnego Południa, które w sposób największy od tego ukraińskiego zboża są zależne" - powiedział Rau podczas krótkiego spotkania z polskimi dziennikarzami pod siedzibą ONZ. Jak podkreślił, Rosja przedstawiała się jako adwokat państw Południa i swoimi działaniami "sama zdemaskowała swoją hipokryzję".

"W tej sytuacji należy zwrócić się tylko do pozostałych stron porozumienia zbożowego, by wytrwały w swoich zobowiązaniach, by kontynuowały te zobowiązania dla dobra wspólnego, dobra społeczności międzynarodowej, ale przede wszystkich tych państw, które w sposób egzystencjalny są od niego zależne" - powiedział Rau. Dodał, że należy apelować o to, by porozumienie było kontynuowane nawet bez udziału Rosji, a kanały dostaw żywności były kontynuowane.

Rau w poniedziałek wziął udział w siedzibie ONZ w spotkaniu ministerialnym celebrującym 25-lecie istnienia Międzynarodowego Trybunału Karnego. Wystąpi też w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Ukrainie oraz spotka się z sekretarzem generalnym Antonio Guterresem.

Z Nowego Jorku Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/