W lesie pod Kijowem odkopano szczątki ośmiu brytyjskich samolotów Hurricane, które trafiły do ZSRR w latach II wojny światowej w ramach pomocy zbrojeniowej - podała w niedzielę BBC. Ogółem w latach 1941-44 ZSRR otrzymał prawie 3 tys. samolotów Hurricane.

Na szczątki ośmiu maszyn natrafiono, gdy w pobliżu odkryto niewybuch, również z czasów wojennych. Po zbadaniu terenu wykrywaczami metalu odkryto szczątki samolotów. Spoczywały w dość płytkim rowie, do którego - jak sądzą badacze - ściągnięto je z pobliskiego pola. Zanim zostały zakopane, samoloty zostały pozbawione urządzeń i uzbrojenia.

Teraz ukraińskie Muzeum Lotnictwa prowadzi prace nad wydobyciem szczątków. Badacze chcieliby zidentyfikować jak najwięcej elementów, tak by można je było połączyć i w przyszłości demonstrować na ekspozycji.

BBC wyraża przypuszczenie, że osiem samolotów Hurricane służyło pod koniec II wojny światowej do osłony sieci transportowych - głównie tras i węzłów kolejowych.

Zdjęcia odnalezionych szczątków opublikowała agencja Ukrinform w serwisie Telegram. (https://t.me/ukrinform_news/103672)

Wasyl Romanenko, szef zespołu naukowców z Muzeum Lotnictwa, porównuje brytyjską pomoc dla ZSRR podczas II wojny światowej z dzisiejszym wsparciem dla Ukrainy broniącej się przed agresją rosyjską.

"W 1941 roku Wielka Brytania była pierwszym krajem, który dostarczył Związkowi Radzieckiemu myśliwce na skalę masową. Dziś Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który przekazuje naszej armii pociski Storm Shadow" - powiedział badacz.

Na wyposażeniu brytyjskiego lotnictwa wojskowego RAF podczas II wojny światowej było kilka wersji Hurricane'ów; latali na nich m.in. polscy lotnicy. (PAP)

awl/ mms/