Na flankach pod Bachmutem oddziały Grupy Wagnera są zastępowane regularnymi wojskami Rosji, w samym mieście najemnicy nadal są obecni - poinformowała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Grupa Wagnera utrzymuje, że wycofuje się z Bachmutu.

"Wróg ściąga na flanki dla wzmocnienia dodatkowe oddziały. Na przedmieściach Bachmutu wróg zastąpił oddziały Grupy Wagnera regularnymi jednostkami. W samym Bachmucie zaś są nadal wagnerowcy" - napisała wiceminister na serwisie Telegram.

Zapewniła, że wojska ukraińskie "kontrolują okolice miasta w części południowo-zachodniej w rejonie +Samolot+". Nazwa "Samolot" używana jest na określenie dzielnicy Bachmutu, gdzie znajdował się - zniszczony już w trakcie walk - pomnik samolotu MiG-17. Miejsce to znajduje się w południowo-zachodniej części Bachmutu przy wyjeździe w kierunku Kostiantyniwki.

Wcześniej w czwartek właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił, że oddziały te zaczęły wycofywać się z Bachmutu. Walki o to miasto, znajdujące się w ukraińskim obwodzie donieckim, trwają od sierpnia 2022 roku. Strona ukraińska ocenia, że Rosjanie stracili około 100 tysięcy ludzi, usiłując zająć Bachmut. (PAP)

awl/ tebe/