Premier Izraela Benjanim Netanjahu oświadczył we wtorek wieczorem w wystąpieniu telewizyjnym, że eskalowanie konfliktu przez bojowników ze Strefy Gazy spotka się z miażdżącą odpowiedzią. Minister obrony Joaw Gallant zapewnił, że siły bezpieczeństwa "są gotowe na każdy scenariusz".

Wystąpienie szefa państwa związane było z operacją sił obronnych Izraela, w której zginęło we wtorek 15 osób, w tym trzech wysokich rangą przywódców palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Netanjahu powiedział, że to właśnie ci przywódcy byli odpowiedzialni za ostrzał rakietowy Izraela ze Strefy Gazy oraz ataki na Zachodnim Brzegu.

Premier oznajmił, że siły izraelskie są przygotowane nawet na walkę na wielu frontach, ale robią wszystko, co w ich mocy, by uniknąć zabijania cywilów, podczas gdy palestyńscy terroryści obierają ich za cel.

Dodał, że Izraelczycy muszą się wykazać zdecydowaniem w najbliższych dniach.

Gallant, który wystąpił po Netanjahu, oznajmił, że operacja wojskowa "nie jest zakończona". Zakładając, że konflikt będzie trwał przez wiele dni, minister dał armii zezwolenie na mobilizowanie rezerwistów.

Jak podaje portal Times of Israel, siły obronne Izraela (IDF) zmobilizują w najbliższych dniach kilkuset rezerwistów, zwłaszcza pilotów i żołnierzy z jednostek wywiadu. IDF zezwolił też na ewakuację mieszkańców południowych regionów kraju.

Palestyńczycy obiecali pomścić ofiary izraelskich nalotów, a zwłaszcza trzech wysokich rangą dowódców.

Izraelskie wojsko twierdzi, że zabici to członkowie grupy terrorystycznej, którzy planowali przeprowadzenie ataku rakietowego na granicy z Gazą.

We wtorek od wczesnych godzin rannych izraelskie wojska przeprowadzają naloty na Strefę Gazy w ramach operacji "Tarcza i Strzała".

Na wieczór zapowiedziano zebranie Rady Bezpieczeństwa. Jak pisze Times of Israel, Netanjahu nie chciał zwoływać posiedzenia gabinetu w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa narodowego, obawiając się, że naciski ze strony skrajnie prawicowych ministrów mogą doprowadzić do wybuchu znacznie poważniejszego konfliktu. (PAP)

fit/ mal/

arch.