W Holandii sieć supermarketów Albert Heijn (AH) rekrutuje do pracy nawet 13- i 14-letnie dzieci. „Pomaga nam to w obecnych niedoborach na rynku pracy” – twierdzi rzecznik firmy. Według mediów zatrudnianie nieletnich okazuje się być normą również w sklepach innych sieci w kraju.

Odwiedzający Niderlandy są często zaskoczeni wiekiem pracowników układających towary na sklepowych półkach.

„Czy wiesz, że możesz pracować w naszej sieci od 13. roku życia?” – czytamy na stronie internetowej Albert Heijn, największej sieci supermarketów w Holandii. Firma zachęca 13- i 14-latków do ubiegania się o pracę w jednym z jej sklepów. Zastrzega jednocześnie, że przestrzega ustawowych wytycznych BHP i „jako 13- lub 14-latek możesz wykonywać +lekką pracę o charakterze nieprzemysłowym+”. W praktyce oznacza to roznoszenie towarów i układnie ich na półkach.

Podobne informacje można zaleźć na stronach innych sieci m.in. Jumbo i Dirk van der Broek.

„Albert Heijn jest atrakcyjnym pracodawcą dla młodych ludzi, ponieważ oferujemy dużą elastyczność, aby mogli łatwo łączyć pracę w niepełnym wymiarze godzin ze szkołą” - twierdzi rzecznik AH na łamach portalu RTL Nieuws. Nie potrafił on powiedzieć, ilu 13-latków jest zatrudnionych, ale przyznał, że pomagają oni firmie w obecnych niedoborach na rynku pracy.

Zgodnie z holenderskim prawem firmy mogą korzystać z pracy dzieci od 13. roku życia aczkolwiek pod pewnymi warunkami. Mogą one pracować maksymalnie 12 godzin tygodniowo jedynie w dni wolne od nauki. Zabroniona jest praca w niedzielę oraz dłuższa niż siedem godzin w ciągu dnia.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ ap/