Litewski Sejm przyjął we wtorek ustawę znacznie ograniczającą obywatelom Federacji Rosyjskiej możliwość nabywania nieruchomości - poinformował portal Delfi.

Nieruchomości nabywać będą mogli jedynie obywatele Rosji posiadający zezwolenie na pobyt stały lub dziedziczący nieruchomości. Wprowadzone ograniczenia mają jak na razie charakter tymczasowy i będą obowiązywać przez rok - od 3 maja 2023 r. do 2 maja 2024 r. Rząd będzie miał jednak prawo przedłużyć te terminy, jeśli zajdzie taka potrzeba - czytamy w serwisie.

Ponadto litewski Sejm przyjął kilka ograniczeń dotyczących pobytu obywateli Rosji i Białorusi na terytorium Litwy. Przy przyznawaniu statusu rezydenta obywatele tych dwóch państw nie będą mogli korzystać z elektronicznej identyfikacja i podpisu elektronicznego. Wyjątki będą dotyczyć tylko tych, którzy mają na Litwie pozwolenie na stały pobyt na Litwie.

W przyjętej ustawie zrezygnowano z wprowadzenia zakazu nadawania obywatelstwa litewskiego obywatelom Rosji i Białorusi. Za takim rozwiązaniem opowiadała się przewodnicząca litewskiego Sejmu, Viktorija Czmilyte-Nielsen. "Cieszę się, że poprawka wniesiona przeze mnie i moich kolegów została zatwierdzona (...) Otrzymaliśmy wiele listów od ludzi, wiele obaw, między innymi od potomków zesłańców, którzy czują się niepewnie. Dlatego uważam, że bardzo dobrze się stało. (...) W związku z tym nie ma żadnych niepotrzebnych ograniczeń dla tych obywateli Rosji i Białorusi, którzy od dawna przebywają na Litwie i zostali zweryfikowani w każdy możliwy sposób" - podkreśliła przewodnicząca litewskiego parlamentu. (PAP)

sm/ adj/