Agencja Zamówień Obronnych Ministerstwa Obrony Ukrainy podpisała list intencyjny z Norweską Agencją Materiałów Obronnych w sprawie stworzenie w Ukrainie sprawnego i przejrzystego systemu zamówień dla armii, poinformował w niedzielę portal ukraiński mil.in.ua.

„Ten list intencyjny jest początkiem długiej i owocnej współpracy między naszymi agencjami. Jestem pod wrażeniem tego, że Ukraina jest w stanie nadać priorytet tworzeniu nowej agencji w tak trudnym czasie wojny. Myślę, że to mówi coś o zaangażowaniu i profesjonalizmie, jakie wykazujecie w obronie swojego kraju” – powiedziała Gro Jaere, dyrektorka Norweskiej Agencji ds. Materiałów Obronnych.

W grudniu ukraińska agencja zwróciła się do norweskich odpowiedników o wsparcie w tworzeniu nowej organizacji zamówień zgodnym z zachodnimi standardami i metodami działania.

„Dla nas kwestia tworzenia integralności i przejrzystości w zamówieniach i innych procedurach jest niezachwiana. Należy wyeliminować wszelkie zagrożenia korupcyjne i zreformować sektor. Zaufanie partnerów i wspólne reformy są najlepszym dowodem na to, że idziemy w dobrym kierunku – powiedział Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

Agencja Zamówień Obronnych została powołana w lipcu ubiegłego roku w ramach Ministerstwa Obrony Ukrainy. Jest to jedyny organ krajowy, który prowadzi scentralizowane zamówienia na towary, roboty i usługi w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony.(PAP)

wr/ tebe/