Prezydent Andrzej Duda tłumaczył w Katarze podczas V Konferencji ONZ, że agresja Rosji na Ukrainę jest wojną neokolonialną skierowaną przeciwko niezależnemu państwu, mniejszemu, słabszemu – powiedział we wtorek w Radiu Wrocław szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Szrot podkreślił wagę wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas V Konferencji OZN w Katarze. "Pan prezydent przede wszystkim tłumaczył tym krajom właśnie mniej rozwiniętym z Afryki i z Ameryki Łacińskiej, z Azji Południowej, wszystkie niuanse związane z wojną na Ukrainie, realne znaczenie tego konfliktu, tej agresji" – mówił Szrot.

Dodał, że Rosja przedstawia wojnę w Ukrainie jako konflikt bogatego Zachodu z ubogim Południem. "Przedstawia siebie w roli rzecznika tego ubogiego Południa. Takie fałszerstwo globalne trzeba piętnować, trzeba objaśniać i pan prezydent z wielkim zaangażowaniem to robił. Ta wojna, to pan prezydent Duda tłumaczył, jest wojną neokolonialną skierowaną przeciwko niezależnemu państwu, mniejszemu, słabszemu. Jest konfliktem wyjątkowo agresywnym i imperialistycznym" – mówił Szrot.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił też, że Polska jest "dobrze kojarzona w Afryce". "Polska nigdy nie uczestniczyła w kolonialnym wyścigu o posiadłości w Afryce. Nie jest kojarzona jako państwo imperialistyczne, kolonizator. Wręcz przeciwnie, ma doświadczenia bycia ofiarą obcego imperializmu. I to jest pewien kapitał, który można wykorzystać w relacjach z tymi krajami" – mówił.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ godl/