W ramach pomocy, w ciągu minionego roku, dostarczyliśmy Ukrainie dwie trzecie terminali Starlink, która tam dziś funkcjonują – powiedział w piątek na antenie Radia Wrocław pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Cieszyński podkreślił, że od początku agresji Rosji na Ukrainę Polska zaangażowała się w pomoc na "froncie cyfrowym". "Dostarczyliśmy zapewniające łączność w miejscach, w których po prostu inaczej by jej nie było, terminale Starlink. Dwie trzecie tych terminali, które tam dzisiaj funkcjonują, to są takie, które trafiły tam z Polski" – powiedział.

Dodał, że Polacy zbudowali też dla jednej z ukraińskich instytucji mobilną, kontenerową serwerownię, która – jak mówił – "pozwala utworzyć centrum danych poza granicami Ukrainy". "To była pierwsza taka serwerownia, gdzie Ukraińcy zdecydowali się na zaufanie i przekazanie swoich danych poza swoje terytorium" – mówił Cieszyński.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa przypomniał też, że w Polsce już ponad 1,5 mln obywateli Ukrainy nadano numery PESEL. "Dzięki temu te osoby, przyjeżdżając do Polski, dużo łatwiej mogą się poruszać w naszym systemie, dlatego że w oparciu o PESEL działa system podatkowy, zdrowotny, społeczny" – powiedział.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ jann/