Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek w Kijowie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Rozmowy dotyczyły dalszego wsparcia Polski dla Ukrainy, w tym przekazania czołgów Leopard - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

W piątek, w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Kijowie gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas wspólnej konferencji poinformował, że na Ukrainę trafiły już pierwsze 4 z zapowiedzianych czołgów Leopard 2. "Przekażemy również wkrótce kolejne" - zapowiedział. "Nakłaniamy naszych partnerów z Unii Europejskiej, z NATO, żeby robili to samo" - dodał.

O spotkaniu z premierem Ukrainy poinformowała KPRM na Twitterze: "W Kijowie odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Rozmowy dotyczyły dalszego wsparcia Polski dla Ukrainy, w tym przekazania czołgów Leopard".

11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.

Pod koniec stycznia Niemcy - które są producentem tych czołgów - zgodziły się na dostawę Ukrainie czołgów Leopard 2. Jak informowało ministerstwo obrony Niemiec, Polska ma być państwem wiodącym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard 2A4 (Polska ma przekazać 14 czołgów, cztery wozy tego typu Ukraina otrzyma od Kanady), a Niemcy - wśród donatorów wersji 2A6. Przekazanie czołgów Leopard 2 zadeklarowała także m.in. Hiszpania oraz Szwecja. Ukraina ma również otrzymać brytyjskie czołgi Challenger oraz amerykańskie Abrams.(PAP)

mml/ par/