Na dniach przekażemy Ukrainie bardzo dobre czołgi PT-91 - powiedział w piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w Polsce trwa obecnie bardzo intensywne szkolenie żołnierzy ukraińskich.

Premier Morawiecki poinformował w piątek w Kijowie o przekazaniu Ukrainie pierwszych czołgów Leopard 2 A4.

Szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim był pytany, jak szybko Polska będzie w stanie dostarczać kolejne czołgi do Ukrainy i które kraje będą uczestniczyć w tym procesie.

"Dzisiaj w Polsce odbywają się bardzo intensywne szkolenie żołnierzy ukraińskich. Nasi szkoleniowcy są pod ogromnym wrażeniem tego, jak szybko ukraińscy żołnierze potrafią posiąść tę umiejętność posługiwania się nowoczesnymi czołgami" - zaznaczył premier.

Dodał, że Polska "jest w stanie bardzo szybko te czołgi przekazać". "Ale już na dniach przekazujemy bardzo dobre czołgi PT-91, kolejnych 60 czołgów przyjedzie na Ukrainę" - poinformował Morawiecki.

Szef rządu przekazał ponadto, że w tym tygodniu rozmawiał z premier Danii Mette Frederiksen na temat przyspieszenia procesu przekazywania czołgów Ukrainie. Oświadczył, że w tej kwestii jest także w kontakcie m.in. z premier Finlandii Sanną Marin i z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ ann/