Nowy pakiet sankcji wobec Rosji może zostać ogłoszony przez USA i Grupę Siedmiu (G7) w rocznicę inwazji Kremla na Ukrainę przypadająca 24 lutego - poinformowała w czwartek podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

"Te sankcje rozszerzą i pogłębią wcześniej wprowadzone restrykcje w pewnych kategoriach, związanych w szczególności z ograniczeniem przepływu technologii i sprzętu dla rosyjskiego przemysłu obronnego" - powiedziała Nuland podczas briefingu telefonicznego z dziennikarzami, którą cytuje agencja AFP.

Nowe ograniczenia będą dotyczyć w szczególności importu laptopów, lodówek i innych urządzeń domowych zawierających chipy i inne elementy, które mogą być wykorzystane przez rosyjską machinę wojenną.

"Widzimy, jak Rosjanie stają się bardzo sprytni, wszystko od importu laptopów i lodówek przez kraje trzecie, w tym czasami nasze własne kraje, które następnie rozbierają na chipy i inne rzeczy, które trafiają do ich machiny wojennej" - dodała.

Według Nuland przygotowywane są także sankcje dla osób, które są zaangażowane w wojnę przeciwko Ukrainie lub aktywnie ją wspierają.

Restrykcje mogą również zostać poszerzone o kraje, które pomagają Rosji w jej działaniach wojennych.

"Publicznie mówiliśmy o Iranie, Korei Północnej i Chinach. Ale są też inne kraje, które są wykorzystywane do obchodzenia sankcji" - dodała amerykańska dyplomatka.

Szefowie dyplomacji grupy G7 mają się spotkać w ten weekend przy okazji konferencji bezpieczeństwa w Monachium.(PAP)

mma/