Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi oświadczył, że zaprosi swojego ukraińskiego odpowiednika Dmytro Kułebę na spotkanie szefów dyplomacji państw G7 w Niemczech – podała w czwartek agencja Kyodo. Japonia pełni w tym roku przewodnictwo w G7.

Spotkanie szefów dyplomacji państw tej grupy ma się odbyć w sobotę. Przedstawiciele wielu krajów świata będą w tym czasie w Niemczech na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która potrwa od piątku do niedzieli.

Agencja Kyodo informowała wcześniej, powołując się na anonimowe źródła rządowe, że premier Japonii Fumio Kishida rozważa organizację wirtualnego szczytu przywódców G7 w rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego oraz zaproszenie na to wydarzenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Oczekuje się, że przedstawiciele państw G7 potwierdzą swój jednomyślny sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i poruszą temat pomocy dla Ukrainy. Na podobnym szczycie 24 lutego 2022 roku przywódcy uzgodnili nałożenie karnych sankcji na Rosję.

W grupie G7, prócz Japonii, są USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Kanada. Przywódcy tych państw spotkają się twarzą w twarz w japońskiej Hiroszimie w maju.

Rząd Japonii stanowczo potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i w ramach G7 nałożył sankcje na Moskwę, zamroził aktywa Władimira Putina i osób z jego otoczenia oraz wprowadził restrykcje eksportu do Rosji zaawansowanych technologii. (PAP)

anb/ tebe/