Węgierski koncern naftowo-gazowy MOL jest gotów sprzedać część swoich aktywów, aby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie stacji benzynowych OMV w Słowenii - poinformowała we wtorek słoweńska agencja STA, powołując się na oświadczenie koncernu.

Nieoficjalnie gotowość sprzedaży części ze swoich 53 stacji w Słowenii przez MOL informowała w poniedziałek gazeta „Dnevnik”.

W 2021 roku MOL zakupił 92,25 proc. udziałów w OMV Slovenija za 301 mln euro, wcześniej posiadając już 7,75 proc.

„Komisja Europejska rozpoczęła kontrolę koncentracji w maju 2022 roku, stwierdzając we wstępnym dochodzeniu, że transakcja może doprowadzić do zmniejszenia konkurencji na słoweńskim rynku sprzedaży detalicznej paliw” – podała STA.

OMV Slovenija ze 120 stacjami jest drugim największym operatorem w kraju; na pierwszym miejscu z 318 stacjami jest grupa Petrol. Po transakcji z 2021 roku MOL ma w Słowenii 173 punkty dystrybucyjne.

Węgierski koncern posiada obecnie ponad 2 tys. stacji benzynowych pod różnymi markami w 10 krajach Europy Środkowej i Południowej, w tym na Węgrzech, w Chorwacji, w Czechach, Rumunii, Słowenii, na Słowacji, a także w Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz Czarnogórze.

Pod koniec 2022 roku MOL przejął również - w ramach umowy z PKN Orlen - ponad 400 punktów dystrybucyjnych w Polsce, działających dotychczas pod marką Lotos. Porozumienie było związane z fuzją PKN Orlen i Grupy Lotos. W konsekwencji Orlen ma przejąć ponad 180 stacji na Węgrzech i na Słowacji.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ drag/