Ukraińscy żołnierze znajdują się już w drodze na szkolenia z obsługi systemów obrony przeciwlotniczej SAMP/T Mamba, których przekazanie Ukrainie zapowiedziały Francja i Włochy - poinformował w niedzielę dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Mykoła Ołeszczuk.

"Bardzo dziękuję rządom Francji i Włoch za podjęcie decyzji o przekazaniu systemów przeciwlotniczych SAMP/T Mamba w celu ochrony Ukrainy od terroru rakietowego Rosji i wzmocnienia obrony powietrznej" - napisał generał w komunikacie w serwisie Telegam. Poinformował również, że "już w drodze" znajdują się grupy wojsk rakietowych, które mają się szkolić z obsługi tych systemów.

System obrony powietrznej średniego zasięgu SAMP/T to wynik włosko-francuskiej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Na Ukrainie będzie przeznaczony do obrony przeciwlotniczej Kijowa i innych obszarów. Szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani zapowiadał 2 lutego, że system zacznie działać na Ukrainie w ciągu najbliższych siedmiu-ośmiu tygodni. (PAP)

awl/ szm/