Od chwili rozpoczęcia wojny na Ukrainie do Argentyny napływa coraz więcej młodych Rosjan, w szczególności kobiety w ciąży, twierdzą we wtorek lokalne media.

Od marca 2022 r., czyli po rozpoczęciu przez Moskwę inwazji na Ukrainę oraz wprowadzeniu sankcji na Rosję, kilkuset obywateli rosyjskich urodziło się na terytorium Argentyny, odnotowują komentatorzy, wskazując, że młodzi Rosjanie poszukują bezpiecznego miejsca do życia.

“Argentyna jest jednym tych państw, gdzie nie wymaga się od podróżujących Rosjan wiz”, przypomniała stacja CNN Espanol, zaznaczając, że przybysze cenią sobie w tym południowoamerykańskim kraju przede wszystkim wysoką jakość usług medycznych.

Posiadanie urodzonego na terytorium Argentyny dziecka, jak odnotowała stacja, daje jego rosyjskim rodzicom prawo do legalnego pobytu, a po dwóch latach od narodzin potomka uprawnia do otrzymania argentyńskiego paszportu.

W 2022 r., jak podała mediom ambasada Rosji w Buenos Aires, do Argentyny przybyło około 2500 Rosjan, głównie młodych kobiet. Fenomen ten, jak zauważa argentyńska agencja prasowa Telam, nasilił się w styczniu 2023 r.

Marcin Zatyka (PAP)