Szwedzkie sieci elektroenergetyczne przekażą Ukrainie urządzenia elektryczne, niezbędne do przywrócenia i utrzymania zaopatrzenia w energię. Zgodę na przekazanie państwowego mienia wyraził rząd Szwecji.

Minister energii Emma Busch decyzję uzasadniła koniecznością ochrony ukraińskiego społeczeństwa przed rosyjskimi atakami. "Rosja wykorzystuje zimę i mróz jako broń przeciwko ludności cywilnej, próbując zniszczyć system elektroenergetyczny" - podkreśliła.

Busch przypomniała o wcześniejszym pakiecie wsparcia za sprzętem wojskowym dla obrony przeciwlotniczej Ukrainy, której zadaniem jest m.in. ochrona infrastruktury krytycznej.

Jesienią 2022 roku szwedzkie sieci elektroenergetyczne Svenska Kraftnat zidentyfikowały sprzęt w swoich magazynach, który może zostać wysłany na Ukrainę bez zmniejszenia gotowości Szwecji w przypadku wystąpienia awarii. Przedsiębiorstwo zaapelowało także do innych firm z branży o przekazywanie Ukrainie materiałów, które są np. wycofywane podczas wymiany, a wciąż nadają się do użytku.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mal/