Naszą bardzo ważną inicjatywą jest utworzenie hubów żywnościowych w Afryce; mieszkańcy krajów tego kontynentu już zrozumieli, że bezpieczeństwo różnych państw bezpośrednio zależy od eksportu ukraińskiej żywności - oznajmił w czwartek w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Chcemy utrwalić to (bezpieczeństwo) na poziomie instytucji, konkretnych obiektów, hubów, (a także) konkretnych gwarancji stabilności (dotyczących) żywności, które będą funkcjonować i staną się jednym z nowych fundamentów relacji pomiędzy Ukrainą a krajami kontynentu afrykańskiego. (...) Nasza polityka zagraniczna wobec afrykańskich partnerów powinna osiągnąć nową jakość" - dodał Zełenski.

Wcześniej, na początku stycznia, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski zadeklarował, że Ukraina jest gotowa do zwiększenia eksportu produktów rolnych i rozważenia realizacji nowych projektów logistycznych w Senegalu. Chodzi m.in. o tzw. huby zbożowe, których powstanie ma przyczynić się do przewidywalności sprzedaży, stabilizacji cen żywności w krajach afrykańskich oraz zapewnienia potrzebnych ilości zbóż odpowiedniej jakości. (PAP)

szm/ mal/

arch.