Przywódca Chin Xi Jinping przyjął w Pekinie byłego prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiediewa i rozmawiał z nim m.in. o „kryzysie ukraińskim” – poinformowała w środę chińska państwowa agencja prasowa Xinhua.

Miedwiediew, który jest przewodniczącym rządzącej partii Jedna Rosja, odwiedził Pekin na zaproszenie Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Xi podjął go w rządowym kompleksie hotelowym Diaoyutai – podała chińska agencja.

Xi poprosił Miedwiediewa o przekazanie „serdecznych pozdrowień i najlepszych życzeń” prezydentowi Władimirowi Putinowi. Podkreślił wagę „strategicznej koordynacji” pomiędzy obu krajami i wyraził skłonność do wzmacniania relacji z Rosją oraz wspólnej „promocji rozwoju globalnego zarządzania w bardziej sprawiedliwym i rozsądnym kierunku” – napisano w komunikacie.

Przywódca ChRL oświadczył, że w sprawie „kryzysu ukraińskiego” Chiny promują rozmowy pokojowe i mają nadzieję, że wszystkie zaangażowane strony zachowają powściągliwość i rozwiążą problemy dotyczące bezpieczeństwa na drodze politycznej. Miedwiediew przekonywał natomiast, że Rosja jest skłonna do rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” poprzez negocjacje pokojowe – podała Xinhua.

Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej „wojną” czy „inwazją”. Sprzeciwiają się również nakładanym na Moskwę sankcjom. W ostatnich miesiącach chińskie władze wielokrotnie wyrażały poparcie dla rozmów pokojowych, co według komentatorów w obecnej sytuacji byłoby korzystne dla Rosji.(PAP)

anb/ mal/