Nowym dyrektorem wykonawczym Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) został dowódca Holenderskiej Żandarmerii Królewskiej, generał Hans Leijtens - poinformował we wtorek zarząd Fronteksu.

Komisarz UE odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne Ylva Johansson pogratulowała Leijtensowi nominacji. "Zobowiązujemy się do dalszego poprawiania sposobu zarządzania Fronteksem, aby lepiej chronić zewnętrzne granice UE" - oświadczyła.

Hans Leijtens studiował socjologię i psychologię na Królewskiej Akademii Wojskowej w Bredzie w latach 1981-1985, a w roku 2008 obronił doktorat na temat administracji publicznej na Uniwersytecie w Lejdzie.

59-letni Leijtens był m.in. dowódcą plutonu opancerzonych samobieżnych dział przeciwlotniczych w Królewskiej Armii Holandii, wykładowcą Królewskiej Akademii Wojskowej i dowódcą holenderskiego kontyngentu w Afganistanie. W maju 2012 roku został dowódcą Holenderskiej Żandarmerii Królewskiej.

Portal Politico zwraca uwagę, że Leijtens obejmie funkcję szefa Fronteksu w trudnym okresie dla tej agencji i zastąpi sprawującą tymczasowo tę funkcję Aiję Kalnaję.

Kalnaja została tymczasową dyrektor wykonawczą Fronteksu w lipcu i zastąpiła Fabrice'a Leggeriego, który był oskarżany o tolerowanie takich procedur jak nielegalne odpychanie migrantów poza wody terytorialne krajów UE.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) potwierdził w piątek, że prowadzi postępowanie przeciw Fronteksowi, nie podał jednak żadnych szczegółów. Według portalu Mediapart, tygodnika "Der Spiegel" i organizacji reporterów Lighthouse Reports śledztwo to dotyczy Aiji Kalnaji.

W październiku Frontex poinformował, że liczba nielegalnych wjazdów do Unii Europejskiej wzrosła między styczniem a wrześniem o 70 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku, osiągając najwyższy poziom od 2016 roku. (PAP)