Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwrócił się w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o pilnie przedstawienie projektów przepisów dotyczących m.in. unijnego limitu cenowego na gaz ziemny. Chce, aby stało się to przed 24 listopada.

W liście, który widziała PAP, Michel wzywa Komisję Europejską do przedstawienia „” przed 24 listopada, gdy ma odbyć się posiedzenie unijnych ministrów ds. energii.tymczasowego korytarza cenowego dla transakcji na gaz ziemny

Przypomina, że przywódcy na szczycie UE w październiku specjalnie poprosili Komisję o takie rozwiązanie.

„W konkluzjach wspólnie uzgodnionych przez 27 przywódców zdecydowaliśmy się na jasne ramy dalszych działań. W szczególności w ust. 18 wskazano (...) które konkretne decyzje należy teraz podjąć w trybie pilnym – w tym (wprowadzić) tymczasowy korytarz cenowy dla gazu ziemnego transakcji” - napisał Michel w liście.

Jak dodał, aby poczynić dalsze postępy, Komisja musi niezwłocznie przedłożyć wnioski legislacyjne.

„Rada Europejska nadal zajmuje się tą sprawą i w razie potrzeby nada dalsze impulsy temu procesowi” – wskazuje w liście szef Rady Europejskiej.

Michel już wcześniej w mediach krytykował Komisję Europejską za brak wystarczających działań w reakcji na kryzys na rynku energii.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/