Zaprzysiężony w sobotę nowy rząd Włoch premier Giorgii Meloni otrzymał we wtorek wotum zaufania Izby Deputowanych. W 400-osobowej izbie niższej za wotum głosowało 235 parlamentarzystów. W środę głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów odbędzie się w Senacie.

Podczas debaty poprzedzającej głosowanie szefowa rządu mówiła, odnosząc się do relacji w Unii Europejskiej: "Nie muszę dokonywać żadnego wyboru".

"Wyboru dokonałam już dawno temu i zawsze oraz wyłącznie będzie to obrona narodowych włoskich interesów" - oświadczyła premier.

Podkreśliła: "A to oznacza różne relacje", także z tymi krajami, które "nie podzielają dokładnie naszej wizji".

Premier wyraziła opinię, że Europa straciła kontrolę nad surowcami, energią oraz nie wykorzystuje swoich szans i - jak dodała- "to nie z powodu suwerenistów, którzy nie rządzą w UE". Jej zdaniem temat ten wymaga dyskusji na forum Unii.

Zapewniła, że chce przywrócić polityce rolę, z jakiej "dawno abdykowała".

Chcemy "przywrócić wiarygodność polityce, jej instytucjom, krajowi" - wyjaśniła.

Meloni odniosła się też do dyskusji, jaką wywołała we Włoszech jej decyzja o tym, że chce być nazywana premierem - "il presidente", a nie "la presidente".

"Mamy inne priorytety" - podkreśliła. Wyraziła opinię, że o wolności kobiety nie świadczy to, że może być nazywana "kierowniczką pociągu", ale rzeczy bardziej konkretne.

"Kobiety nie mają się czego bać ze strony tego rządu"- zapewniła.

W wygłoszonym wcześniej expose premier Meloni oświadczyła, że jej centroprawicowa koalicja nie zamierza "hamować lub sabotować" Unii Europejskiej, lecz chce przyczynić się do tego, by była bardziej skuteczna w odpowiadaniu na kryzysy. Jak oznajmiła, ten, kto stawia pytania dotyczące UE, "nie jest wrogiem czy heretykiem, ale pragmatykiem, który nie boi się powiedzieć, że coś może lepiej funkcjonować".

"Potrzebna jest bardziej skuteczna integracja europejska, by stawić czoło wielkim wyzwaniom" - stwierdziła Meloni.

Zapewniła, że jej rząd będzie szanował reguły obowiązujące w UE i "wniesie swój wkład, by niektóre zmienić".

"Włochy mają obowiązek i prawo stać z wysoko podniesioną głową na forach międzynarodowych, w duchu konstruktywnym, bez poczucia niższości łącząc narodowe interesy ze wspólnym europejskim i zachodnim przeznaczeniem" - dodała.

Podkreśliła, że tym, którzy za granicą mówią, że będą "czuwać" nad polityką jej centroprawicowego rządu odpowiada, że "mogą lepiej wykorzystać czas".

W środę głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów odbędzie się w Senacie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)