Kwestie dotyczące sytuacji na Ukrainie w kontekście bezpieczeństwa oraz pomocy humanitarnej były jednymi z głównych tematów rozmów prowadzonych przez ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Waszyngtonie - przekazało w poniedziałek MSZ.

Jak przekazało na Twitterze polskie MSZ minister Rau spotkał się m.in. z byłym doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Tematem rozmowy - jak zapewniono - były "kwestie bezpieczeństwa oraz obrony NATO w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę".

Szef MSZ spotkał się w Waszyngtonie także z prezesem think tanku Atlantic Council Fredem Kempe. Głównymi tematami rozmowy były "pomoc humanitarna dla Ukrainy oraz naruszenia prawa humanitarnego przez rosyjskich żołnierzy".

Jak poinformowano w poniedziałek podczas wizyty w Waszyngtonie minister Rau odwiedził także polską ambasadę RP, gdzie rozmawiał z pracownikami placówki. "Spotkanie w ambasadzie było m.in. okazją do dyskusji na temat bieżących wydarzeń z obszaru stosunków transatlantyckich" - podało MSZ.

W sobotę rzecznik MSZ Łukasz Jasina mówił, że wizyta Zbigniewa Raua w Waszyngtonie stanowi kontynuację intensywnego, dwustronnego politycznego dialogu polsko-amerykańskiego. Dodawał, że w programie pobytu w Waszyngtonie zaplanowano m.in. rozmowy z członkami Kongresu USA, w tym ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, kongresmenami wchodzącymi w skład Polish Caucus oraz członkami Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński