Podczas środowej rozmowy telefonicznej sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem sprawy dalszego wspierania Ukrainy, a także współpracy na polu energetyki jądrowej - podał Departament Stanu.

"Sekretarz Blinken i minister Rau podkreślili wagę dalszej bliskiej współpracy w sprawie globalnej odpowiedzi na agresję Rosji przeciwko Ukrainie. Sekretarz podziękował Polsce za jej podtrzymywaną pomoc wojskową i wsparcie humanitarne dla Ukrainy i jej hojność w goszczeniu milionów ukraińskich uchodźców" - przekazał w komunikacie rzecznik resortu Ned Price. Jak dodał, obaj dyplomaci rozmawiali też na temat "wzmocnienia dwustronnej współpracy w sprawie wytwarzania energii jądrowej w Polsce".

Wcześniej polski MSZ stwierdził w oświadczeniu, że celem rozmowy - odbytej z inicjatywy USA - była "ocena sytuacji bezpieczeństwa w regionie i dalsza koordynacja działań związanych z militarną i humanitarną pomocą Ukrainie broniącej się przed niesprowokowaną i bezprawną agresją Rosji".

Amerykański koncern Westinghouse jest uważany za głównego z kandydatów do zbudowania w Polsce elektrowni jądrowej. Jak podała jednak w tym tygodniu agencja Bloomberg, Polska może współpracować z więcej niż jednym partnerem, w tym z firmami z Korei Południowej i Francji.

Oskar Górzyński (PAP)