W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski KPO. Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone.

Cztery europejskie stowarzyszenia – Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), holenderska fundacja „Sędziowie dla sędziów” i Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności(fr. Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés - MEDEL) zaskarżyły decyzję (Rady – PAP) do Sądu UE – podał Reuters w niedzielę wieczorem.

„Niniejszy wniosek ma na celu unieważnienie decyzji Rady […] na tej podstawie, że +kamienie milowe+ w zakresie praworządności […] nie są wystarczające do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej i lekceważą wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie” – napisały organizacje sędziowskie w komunikacie.

Reklama

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany przez PAP o informację o tym, że największe europejskie organizacje sędziów skarżą decyzje o polskim KPO, zaznaczył, że "akceptacja KPO to była decyzja Rady Unii Europejskiej, czyli przedstawicieli państw UE, na podstawie rekomendacji Komisji Europejskiej".

"Decyzja pozostaje ważna i takie działania na nic nie wpływają. Krajowy Plan Odbudowy jest zaakceptowany, dzięki czemu w Polsce rozpoczynamy realizację projektów w nim przewidzianych na zasadzie prefinansowania" - przekazał rzecznik rządu.

Według Müllera, "działania wskazanych organizacji to próba zaskarżenia decyzji Rady UE i KE". "Czyli działanie skarżące instytucje UE, a nie Polskę. Oczywiście nie ma do tego żadnych podstaw" - dodał rzecznik rządu.

Holenderska fundacja „Sędziowie dla sędziów” została utworzona w celu wspierania sędziów za granicą, którzy doświadczyli lub mogą doświadczać problemów podczas wykonywania swojego zawodu. Jej siedziba mieści się w Hadze.

MEDEL to europejskie stowarzyszenie zawodowe sędziów i prokuratorów. Stowarzyszenie założone zostało w 1985 r. i ma siedzibę w Berlinie.

Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ) jest organizacją założoną w 2000 roku. W jej skład wchodzą: stowarzyszenia krajowe, reprezentujące sędziów administracyjnych z państw Unii Europejskiej i Rady Europy oraz indywidualni członkowie, będący sędziami administracyjnymi z tych krajów, w których takie stowarzyszenia nie istnieją. Jej siedziba znajduje się w Trewirze w Niemczech.

Z Brukseli Łukasz Osiński, z Warszawy Sylwia Dąbkowska-Pożyczka (PAP)