Dwadzieścia osób zginęło w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w obwodzie odeskim na południu Ukrainy w nocy z czwartku na piątek. 2 lipca będzie w obwodzie dniem żałoby – poinformowała na Telegramie Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Szesnaście osób poniosło śmierć wskutek rakietowego ataku na 8-piętrowy dom mieszkalny w miejscowości Serhijiwka, a cztery, w tym jedno dziecko – na ośrodek wypoczynkowy. Rannych zostało 38 osób.

Wcześniej informowano o 17 zabitych i 31 rannych.

Zginął pracownik dziecięcego sanatorium rządu Mołdawii

W wyniku ostrzału miejscowości Serhijewka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek, zginął pracownik rządowego mołdawskiego sanatorium dla dzieci, a pięcioro pracowników tego ośrodka zostało rannych - poinformowała agencja UNIAN za minister zdrowia Mołdawii Alą Nemerenco.

Centrum rehabilitacji dla dzieci nie zostało poważnie uszkodzone, lecz ucierpieli pracownicy sanatorium, mieszkający w ostrzelanym budynku. "Nie ma niczego gorszego, niż wojna. Cieszmy się, dopóki nie przelatują nad nami pociski i doceniajmy to. Resztę (spraw) można rozwiązać" - napisała Nemerenco na Facebooku.

Zełenski: To celowy akt terroryzmu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał rosyjski atak rakietowy na cywilną infrastrukturę w obwodzie odeskim celowym aktem terroryzmu przeciwko narodowi ukraińskiemu.

Dziś armia rosyjska przeprowadziła kolejny brutalny atak rakietowy. To była ponaddźwiękowa przeciwokrętowa rakieta manewrująca. Trafiła w zwykły dom mieszkalny w obwodzie odeskim. Takie rakiety tworzono do niszczenia lotniskowców i innych wielkich okrętów wojennych” – powiedział Zełenski w piątek na wspólnym briefingu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store.

Według Zełenskiego ten atak nie był przypadkowy. „To celowy atak rakietowy Rosji, terror Rosji przeciw – powiedzmy to wprost – naszym miastom i wioskom, przeciw naszym mieszkańcom, dorosłym i dzieciom” – oznajmił.

Atak na Serhijiwkę

Do ataku doszło około godz. 1 w nocy (o północy czasu polskiego). Według ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe atak został przeprowadzony przez samoloty Tu-22 od strony Morza Czarnego trzema rakietami Ch-22. Wskutek rosyjskiego ostrzału Serhijiwki całkowicie zniszczony został ośmiopiętrowy blok mieszkalny i ośrodek wypoczynkowy.

Szef biura prezydenta Andrij Jermak, komentując piątkowe ostrzały, oświadczył, że "w odpowiedzi na klęski na polu walki (Rosjanie) walczą z cywilami". "Rosja to kraj sponsorujący terroryzm. Razem z naszymi sojusznikami powinniśmy powstrzymać ataki terrorystyczne i wymierzyć za nie karę" - dodał.Ukraina/ Już 20 ofiar śmiertelnych rosyjskich ataków rakietowych w obwodzie odeskim

Ratownikom udało się uratować osiem osób, w tym troje dzieci. Prace ratunkowe nadal trwają.

(PAP)