„Istnieją jasne i obszerne dowody systematycznych i masowych zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych wobec mieszkańców Ukrainy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, kierowane przez prezydenta Władimira Putina (…) Izba uznaje, że Federacja Rosyjska dopuszcza się aktów ludobójstwa wobec narodu Ukrainy” - napisano w uchwale zgłoszonej przez Heather PcPherson, parlamentarzystkę Nowej Partii Demokratycznej (NDP), zajmującą się w tej partii sprawami zagranicznymi.

Uchwała wylicza masowe zbrodnie takie jak zamierzone zabójstwa, okaleczanie zwłok, przymusowe przesiedlenia ukraińskich dzieci na teren Rosji, tortury i gwałty, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze.

Reklama

Kanada pomaga Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział dwa tygodnie temu, że jest „absolutnie właściwe, iż coraz więcej ludzi uznaje działania Rosji na Ukrainie za ludobójstwo”.

Grupa kanadyjskich śledczych pomaga Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze w gromadzeniu dowodów rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Na terytorium Kanady policja zbiera informacje od ukraińskich uchodźców.

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly zwróciła w niedzielę uwagę, że Rosjanie używają gwałtów na kobietach i dzieciach podczas wojny na Ukrainie jako środków terroru, a Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu tych przestępstw.

Anna Lach(PAP)