Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w niedzielę, by ten ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie, otworzył korytarze humanitarne i podpisał porozumienie pokojowe - podało biuro prasowe Erdogana.

W oświadczeniu po trwającej godzinę rozmowie napisano, że prezydent Erdogan powiedział Putinowi, że Turcja jest gotowa przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, a zawieszenie broni złagodzi obawy dotyczące sytuacji humanitarnej.

"Prezydent Erdogan ponowił swój apel: +Wspólnie utorujmy drogę do pokoju+. Podkreślił znaczenie podjęcia pilnych kroków w celu osiągnięcia zawieszenia broni, otwarcia korytarzy humanitarnych i podpisania porozumienia pokojowego" - czytamy w oświadczeniu strony tureckiej.

Według oświadczenia Kremla Putin odpowiedział Erdoganowi, że Rosja wstrzyma swoją operację wojskową tylko wtedy, gdy Ukraina przestanie walczyć i żądania Moskwy zostaną spełnione.

Rosyjski prezydent dodał, że "operacja na Ukrainie idzie zgodnie z planem i ma nadzieję, że ukraińscy negocjatorzy przyjmą bardziej konstruktywne podejście do rozmów i uwzględnią rzeczywistość w terenie".

jo/ adj/