Nowy pakiet restrykcji obejmuje "pełne sankcje blokujące" przeciwko ośmiu osobom z otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, a także zakaz wjazdu do USA dla 19 oligarchów i 47 członków ich rodzin.

Wśród tych, na których nałożono pełne sankcje, są m.in. Pieskow, bliscy Putinowi miliarderzy Aliszer Usmanow oraz wieloletni przyjaciele Putina, bracia Arkady i Borys Rotenbergowie oraz Siergiej Czemiezow. Na liście znalazł się również Prigożyn, oligarcha nazywany "kucharzem Putina", który znany jest z finansowania najemników z tzw. grupy Wagnera oraz farm trolli.

"Te osoby i ich rodziny zostaną odcięte od amerykańskiego systemu finansowego, ich aktywa zostaną zamrożone, a ich własność zostanie zablokowana" - podał w komunikacie Biały Dom.

Reklama

Dodatkowe sankcje nałożone zostały na siedem rosyjskich ośrodków i mediów rozpowszechniających propagandę oraz 26 osób z nimi związanych.

"Naszym interesem jest utrzymanie najsilniejszej, zjednoczonej kampanii presji gospodarczej na Putina w całej historii i myślę, że jesteśmy na dobrej do tego drodze" - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden, komentując nową rundę restrykcji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński