Cytowana w komunikacie MSZ Joly podkreśliła, że "kanadyjska obecność dyplomatyczna i silne zaangażowanie na Ukrainie będą kontynuowane". Joly dodała, że pomoc konsularna dla kanadyjskich obywateli będzie udzielana przez placówkę we Lwowie, ale uprzedziła, że możliwości obsługi będą ograniczone.

"Wznowimy działania ambasady w Kijowie tak szybko, jak pozwoli na to sytuacja w zakresie bezpieczeństwa na Ukrainie" - dodała Joly.

Premier Kanady Justin Trudeau rozmawiał w sobotę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według komunikatu biura prasowego szefa rządu "premier i prezydent rozmawiali o wspólnych obawach dotyczących narastającej obecności wojsk na terenie Ukrainy i przy granicy oraz o trwających rosyjskich agresywnych i destabilizujących działaniach". Trudeau potwierdził "stałe wsparcie Kanady dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy oraz podkreślił, że każde dalsze wkroczenie na teren Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje, wliczając w to skoordynowane sankcje".

Reklama

Trudeau powtórzył wcześniejsze stanowisko Kanady, że "bezpieczeństwo Ukrainy jest również bezpieczeństwem Europy i wszystkich demokratycznych krajów, którym zależy na wspieraniu podstawowych zasad prawa międzynarodowego i suwerenności państwowej".

Szef kanadyjskiego rządu rozmawiał również w sobotę na temat Ukrainy z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Komunikat po rozmowie mówi o konieczności znalezienia dyplomatycznego rozwiązania, obaj politycy podkreślili poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

W piątek Kanada zaleciła swoim obywatelom znajdującym się jeszcze na Ukrainie natychmiastowe opuszczenie tego kraju. W ostatnim dniu stycznia br. kanadyjski resort spraw zagranicznych poinformował, że Kanada wycofuje z ambasady w Kijowie pracowników, którzy nie pełnią priorytetowych funkcji oraz pozostające jeszcze na Ukrainie rodziny dyplomatów. Zespół w ambasadzie miał zostać wzmocniony o ekspertów w dziedzinach takich jak reforma sektora bezpieczeństwa, zarządzanie w sytuacjach konfliktu, reformy demokratyczne, serwis konsularny i dyplomacja. Już wcześniej rząd Kanady wycofał z Ukrainy rodziny swoich dyplomatów ze względu na rosnące napięcie w związku z działaniami Rosji.

Kanada utrzymuje na Ukrainie wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia br. została ona przedłużona do końca marca 2025 r. Kanada zdecydowała się też przekazać Ukrainie wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

Kanada uznała niepodległość Ukrainy 30 lat temu.

Z Toronto Anna Lach(PAP)