Południe Rosji i Kaukaz osłonięte zostaną przez "niemożliwą do przebicia kopułę obrony przeciwlotniczej" - pisze w poniedziałek dziennik "Izwiestija" zapowiadając sformowanie nowych jednostek rezerwowych obrony przeciwlotniczej w Południowym Okręgu Wojskowym.

Do Południowego Okręgu Wojskowego Rosja zalicza m.in. anektowany w 2014 roku Półwysep Krymski.

Według informacji "Izwiestii" w okręgu tym powstaną teraz nowe jednostki i oddziały, które zostaną wyposażone w zestawy rakietowe Pancyr. Opisując zalety tych zestawów - m.in. wysoką mobilność i zdolność zwalczania dronów - dziennik zaznacza, że południowoeuropejskie kraje NATO, w tym Rumunia, zamawiają u USA pociski i samoloty wojskowe.

"Południowy kierunek strategiczny staje się jednym z najważniejszych, na równi z zachodnim" - powiedział gazecie ekspert wojskowy Aleksiej Leonkow.

W Południowym Okręgu Wojskowym jednostki rezerwowe już ćwiczą taktykę działań na wypadek pojawienia się zagrożenia militarnego - relacjonują "Izwiestija". Jako przykład takich ćwiczeń wymieniają działania na poligonie Aszułuk w obwodzie astrachańskim w 2020 roku, gdy użyte zostały samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S.

Anna Wróbel (PAP)