Wraz z nasilaniem się pandemii Covid-19 w Portugalii rząd Antonia Costy zapowiedział w czwartek, że zamierza wydać zgodę na podawanie czwartej dawki szczepionki przeciwko tej chorobie. Dodał, że po 9 stycznia 2022 r. chce utrzymać restrykcje sanitarne.

W popołudniowym wystąpieniu szef socjalistycznego gabinetu wskazał, że nasila się piąta fala koronawirusa, a władze zamierzają przeciwdziałać wzrostowi liczby przypadków infekcji.

Sprecyzował, że czwarta dawka, stanowiąca uzupełnienie procesu szczepień, będzie mogła być podawana szczególnie osobom wysokiego ryzyka.

Przypomniał, że w ramach obowiązujących od 1 grudnia br. przepisów o stanie klęski żywiołowej w najbliższych dniach powinna zapaść decyzja, czy po 9 stycznia 2022 r. należy spodziewać się luzowania restrykcji przeciwepidemicznych.

Costa zaznaczył jednak, że wraz z nasilającą się pandemią rząd z powodów bezpieczeństwa sanitarnego chce utrzymać obostrzenia wprowadzone 1 grudnia. Wśród nich jest m.in. obowiązek przedstawiania certyfikatów covidowych przy wejściu do placówek gastronomicznych, kulturalnych i sportowych.

Premier wyjaśnił, że jego gabinet nie podjął jeszcze decyzji, czy zamknięcie placówek oświatowych zaplanowane na okres pomiędzy 2 a 9 stycznia zostanie przedłużone. “To zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej”, zastrzegł.

Pomimo zaszczepienia 88 proc. populacji powyżej 12. roku życia w Portugalii już drugą dobę utrzymuje się dzienna liczba infekcji powyżej 5 tys. Sytuacja taka wcześniej miała miejsce w lutym 2021 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)