Państwowa spółka holdingowa ADQ z Abu Zabi podpisała w piątek umowę inwestycyjną o wartości 5,2 mld dol. z francuskim ministerstwem gospodarki i finansów - przekazały na Twitterze władze emiratu.

Przedsiębiorstwo Borouge podpisało z francuską firmą Technip Energies umowę partnerską o wartości 1,6 mld USD, której celem będzie rozbudowa należącego do Borouge zakładu poliolefin w położonym nad Zatoką Perską mieście Ruwais. Porozumienie uczyni z zakładu największy na świecie kompleks wytwarzajacy stosowane do produkcji folii poliolefiny.

Reklama

Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały w piątek również kontrakt na zakup 80 myśliwców Rafale, produkowanych przez francuski koncern Dassault Aviation oraz 12 śmigłowców Caracal firmy Airbus Helicopters.

Podpisana umowa jest największym jak dotąd kontraktem na zakup myśliwców Rafale. Dzięki niemu ZEA będą dysponowały najliczniejszą flotą tych maszyn po Francji. W tym roku samoloty tego typu zamówiła również Grecja, Egipt i Chorwacja. W myśliwce Rafale są również uzbrojone siły powietrzne Kataru. (PAP)