W meczecie w rejonie Spin Ghar w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu w piątek doszło do eksplozji podczas modlitwy - przekazali agencji Reutera tamtejsi mieszkańcy. Wybuch ranił co najmniej 12 osób - podał Reuters. Agencja AFP przekazała, że są także ofiary śmiertelne.

"Mogę potwierdzić, że doszło do eksplozji podczas piątkowej modlitwy w środku jednego z meczetów w regionie Spin Ghar. Są ranni i ofiary śmiertelne" - przekazał AFP przedstawiciel talibów.

Do zdarzenia doszło około godz. 13.30 czasu lokalnego (10. czasu polskiego) - powiedział Reutersowi jeden z relacjonujących zdarzenie.

Według co najmniej dwóch świadków, na których powołuje się agencja, ładunki wybuchowe zostały zdetonowane w środku świątyni.

Dotychczas nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku.

Od czasu przejęcia przez talibów władzy w Afganistanie 15 sierpnia br., zamachy m.in. bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) się nasiliły. 26 sierpnia odłam tego radykalnego ugrupowania Państwo Islamskie Chorasanu (IS-K) dokonał przy lotnisku w Kabulu pierwszego samobójczego ataku bombowego po przejęciu władzy przez talibów, zabijając około 200 osób, w tym 13 amerykańskich komandosów.