"Dobra rozmowa Filippo Grandim w sprawie sytuacji migrantów, którzy utknęli na granicy UE z Białorusią. Pilnie należy znaleźć rozwiązanie wspólnie z agencjami ONZ. Popieramy pełny dostęp agencji ONZ do migrantów pozostawionych samym sobie na Białorusi" - napisała von der Leyen.

Również w środę, szefowa KE, która przebywa z wizytą w Waszyngtonie, będzie rozmawiać na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z prezydentem USA Joe Bidenem.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował we wtorek w Berlinie do UE o działanie w tej sprawie. "Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie" - oświadczył.

Reklama

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów idącej po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.