To już siódma sprawa karna Cichanouskiej i piąta – Łatuszki.

„Oskarżani Cichanouska i Łatuszka, w porozumieniu z innymi uczestnikami zmowy, łamiąc konstytucję utworzyli pseudoorgany władzy państwowej i przedstawicielstwa Białorusi za granicą” – wyjaśnił przedstawiciel Komitetu Śledczego w materiale telewizyjnym we wtorek.

Jak dodał, w ramach „przestępczych działań rozpoczęli oni rozmowy z przedstawicielami innych państw i organizacji międzynarodowych”.

Reklama

Wcześniej wobec Cichanouskiej, byłej kandydatki w uznanych później za sfałszowane wyborach prezydenckich, zmuszonej przez władze do opuszczenia kraju, wszczęto już zaocznie sześć postępowań karnych. Wobec innego działaczy opozycji, byłego dyplomaty i ministra Pawła Łatuszki wszczęto cztery sprawy karne.

Wśród zarzucanych im czynów są „utworzenie formacji ekstremistycznej”, „zmowa w celu przejęcia władzy”, „przygotowanie zamieszek”, „usiłowanie popełnienia aktu terrorystycznego” i inne.

Po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, w których mimo ogromnego poparcia dla Cichanouskiej, otrzymała ona oficjalnie zaledwie 10 proc. głosów, polityk została zmuszona do wyjazdu z kraju. Jej działalność zarówno w trakcie kampanii, jak i później – na czele opozycji, wezwania do dialogu ze społeczeństwem – są przedstawiane przez władze jako „ekstremizm” i próba „niekonstytucyjnego przejęcia władzy”. Białoruskie protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów władze nazywają „sterowaną z zagranicy kolorową rewolucją”.