Jak informuje raport Izraelickiej Wspólnoty Religijnej w Wiedniu (IKG) liczba incydentów antysemickich w ostatnim półroczu w Austrii podwoiła się. Odnotowano ataki i groźby słowne, obraźliwe graffiti, a także ataki fizyczne. Za wzrostem ilości tych zdarzeń stoi pandemia i sytuacja na Bliskim Wschodzie – tłumaczy „Der Spiegel”.

Liczba incydentów antysemickich w Austrii wzrosła ponad dwukrotnie, o czym informuje raport Izraelickiej Wspólnoty Religijnej w Wiedniu (IKG). W pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano 562 incydenty antyżydowskie, w analogicznym okresie 2020 r. było takich przypadków 257 – podaje „Spiegel”.

„Od początku systematycznego rejestrowania incydentów antysemickich w Austrii, czyli od 20 lat, społeczność żydowska nigdy nie miała do czynienia z tak dużą liczbą zgłoszonych incydentów” – podkreśla „Spiegel” wniosek z raportu.

Tłem ataków słownych lub fizycznych, jak twierdzi IKG, była w dużej mierze pandemia koronawirusa i konflikt na Bliskim Wschodzie. „Głównie chodziło o raniące obelgi. Doszło również do 58 uszkodzeń mienia, w tym antysemickich napisów i graffiti. Zarejestrowano również 11 gróźb i 8 poważnych ataków fizycznych” – wylicza raport.

Za większość incydentów odpowiadają sprawcy o przekonaniach prawicowych, w 71 przypadkach byli to sprawcy wyznania muzułmańskiego. W 100 przypadkach zakłada się, że „sprawcy byli motywowani politycznie przez lewicę”. Co czwarty zgłoszony incydent nie został jednoznacznie sklasyfikowany – informuje „Spiegel” na podstawie raportu i podsumowuje: „Jak we wszystkich innych społecznościach żydowskich na świecie, ogromna liczba ataków o podłożu antysemickim pozostaje niezgłoszona. Ich skali można się tylko domyślać”.

Austria to nie jedyny kraj UE, który ma poważny problem ze wzrostem antysemityzmu. Podobna sytuacja jest w Niemczech. W tym tygodniu widoczny wzrost ataków antysemickich na terenie Niemiec skrytykował prezydent Frank-Walter Steinmeier. „Bardzo chciałbym móc powiedzieć, że atak w Halle zmienił sytuację” – napisał Steinmeier w liście przesłanym z okazji żydowskiego święta Nowego Roku Rosz ha-Szana. „Ale rzeczywistość jest taka, że Żydzi w Niemczech nadal są wyśmiewani, poniżani i brutalnie atakowani”.

W Niemczech rok 2021 jest obchodzony pod hasłem "1700 lat żydowskiego życia w Niemczech". Ale sytuacja Żydów w Niemczech jest coraz trudniejsza. Policja odnotowała bowiem w 2020 r. więcej ataków antysemickich niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku. 2275 przestępstw w 2020 roku to średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie.

Wzrost niemieckiego antysemityzmu niepokoi m.in. USA. "Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone ciągłymi incydentami na tle antysemickim" – odpowiedział w marcu 2021 roku Departamentu Stanu USA na pytanie PAP o komentarz do wzrostu przestępstw przeciwko Żydom jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech.