"Była krótka przerwa organizacyjna, gdyż wczoraj wysłaliśmy tak wielu ludzi i zrobił się zator przy rejestracji osób z krajów trzecich. Dowódca wydał rozkaz, aby wznowić loty" - powiedział przedstawiciel sił amerykańskich.

Jak podaje Reuters - wyjaśniono też, że była przerwa w lotach, ponieważ nie było gdzie przewieźć ludzi z powodu przepełnienia bazy lotniczej Al Udeid w Katarze, siedziby Centralnego Dowództwa USA. Baza już zapewnia schronienie ośmiu tysiącom afgańskich uchodźców.

Przedstawiciele władz USA, zastrzegając anonimowość, poinformowali też, że samoloty ewakuacyjne z Afganistanu będą mogły lądować w państwach Europy Zachodniej i Południowej, a także w Bahrajnie. Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas oświadczył, że Berlin zgodził się na prośbę Waszyngtonu i udzieli czasowego schronienia ewakuowanym w bazie lotniczej Ramstein.

Władze USA chcą wywieźć z Kabulu współpracujących z siłami zachodnimi Afgańczyków do 31 sierpnia, gdy mija termin opuszczenia przez wojska amerykańskie Afganistanu, jednak prezydent Joe Biden zapowiedział w tym tygodniu, że jeśli trzeba będzie, to czas ewakuacji może zostać przedłużony

Wcześniej takie informacje przekazała korespondentka telewizji Clarissa Ward, opisując chaotyczne sceny z portu lotniczego im. Hamida Karzaja.

CNN nie otrzymała informacji na temat powodu przestoju. Z informacji podanych przez telewizję CBS wynika jednak, że przestój miał związek z brakiem miejsc na lotnisku w stolicy Kataru, Dausze, które stanowi punkt tranzytowy. W międzyczasie zgodę na lądowanie samolotów z uchodźcami wyraził jednak Bahrajn i pierwsze loty mają ruszyć w piątek późnym popołudniem.

Na materiałach wideo z lotniska widać tłumy ludzi siedzących na podłodze w pełnym słońcu, z kawałkami kartonu rozdawanymi przez żołnierzy - obok wody i prowiantu - mających służyć jako wachlarz lub ochrona przed słońcem.

"A to są ci szczęśliwcy, którzy się tu dostali" - dodała reporterka.

Pod murem lotniska nadal oczekują tłumy ludzi, mimo że żołnierze strzegący zamknęli bramę ze względu na przepełnienie lotniska. Filmy wideo ukazywały rodziców przekazujących, a nawet przerzucających żołnierzom swoje dzieci ponad murem z drutem kolczastym.

W piątek rano Pentagon poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin z Kabulu ewakuowano ok. 2 tys. osób na pokładzie 16 samolotów transportowych C-17, co było największą dotąd liczbą ewakuacji w ciągu doby. Od 14 sierpnia z Kabulu siły USA wywiozły łącznie 12,7 tys. osób.

W piątek do akcji ewakuacyjnej ma odnieść się w wystąpieniu w Białym Domu prezydent USA Joe Biden.