Reklama

"Z zadowoleniem przyjmujemy dotychczasowe komunikaty talibów, zarówno do obcokrajowców, dyplomatów, jak i samych Afgańczyków" - mówił szef MSZ na konferencji prasowej w Jordanii. "Mamy nadzieję, że będzie to miało odzwierciedlenie w ich działaniach" - dodał.

Szef tureckiej dyplomacji zapewnił, że Turcja będzie kontynuować rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami w sprawie bezpieczeństwa na lotnisku w Kabulu i okresu przejściowego w Afganistanie.

"Strony w Afganistanie wynegocjują te sprawy między sobą - kto wejdzie w skład rządu przejściowego, jakiego rodzaju rząd to będzie (...) Omówimy wszystkie te kwestie, ale na razie kraj potrzebuje spokoju" - dodał Cavusoglu.

W poniedziałek Turcja ewakuowała z lotniska w Kabulu swoich obywateli, a także wielu cywilów. "Ewakuowaliśmy nie tylko własnych obywateli, lecz także tych z innych krajów. Kontaktowało się z nami wiele zagranicznych przedstawicielstw" - mówił Cavusoglu.

Agencja Reutera podała, powołując się na źródła talibskie, że przywódcy talibów nakazali swoim bojownikom zachowanie dyscypliny, niewchodzenie do budynków dyplomatycznych i poszanowanie obecności innych państw w Afganistanie. „Zwykli ludzie mają kontynuować swoje zwykłe aktywności” - dodano.