Europa musi mieć plan przyjęcia uchodźców z Afganistanu, bo w przeciwnym razie grozi ich niekontrolowany napływ - oświadczył we wtorek unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni na łamach włoskich dzienników "Il Messaggero" i "Il Mattino".

Komisarz UE ocenił, że epilog 20 lat obecności sił USA i innych krajów w Afganistanie okazał się “katastrofalny”.

“Nie było przesądzone, że tak będzie. Oczywiście misja była kontrowersyjna, ale nie można zapominać, że była odpowiedzią na (ataki terrorystyczne w USA z) 11 września (2001 roku) z zamiarem pokonania Al-Kaidy” - dodał były premier i były szef MSZ Włoch.

“To jasne, że po pokonaniu Al– Kaidy i wyeliminowaniu (Osamy) bin Ladena pojawiły się niektóre kontrowersyjne aspekty misji i rosnące trudności” - zauważył.

Wyraził przekonanie, że konieczne będzie zaangażowanie na rzecz uchodźców z Afganistanu, także tych, którzy “uciekają przed reżimem talibów, kobiet pozbawionych wszelkiego prawa”.

Postawa w tej kwestii “będzie musiała być inspirowana przez rozsądek, ale i gościnność” - wskazał. Komisarz UE przypomniał, że premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział przyjęcie dodatkowej liczby 20 tysięcy afgańskich uchodźców.

“Myślę, że Europa nieuchronnie musi przygotować korytarze humanitarne i zorganizowaną akcję przyjmowania (uchodźców - PAP), także po to, by uniknąć niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów. Albo przynajmniej powinny to zrobić kraje, które są na to gotowe” - podkreślił Gentiloni.

Wyraził nadzieję, że “ten fatalny epilog głównej misji w historii NATO” doprowadzi do przyspieszenia budowy “geopolitycznej roli Europy”.