Tegoroczną Lipską Nagrodę na Rzecz Wolności i Przyszłości Mediów otrzymały białoruskie dziennikarki telewizji Biełsat, Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa - poinformowała w czwartek przyznająca wyróżnienie fundacja. Obie odbywają obecnie karę dwóch lat kolonii karnej za relację z rozpędzenia antyrządowego protestu w Mińsku w 2020 r.

Andrejewa i jej kamerzystka Czulcowa zostaną uhonorowane za pracę, która "sprawiła, że głos wolnego dziennikarstwa był słyszalny w autokratycznym reżimie i za którą teraz - jak wielu innych - muszą cierpieć represje reżimu" - przekazała Fundacja Medialna Lipskiej Kasy Oszczędnościowej, domagając się uwolnienia obu dziennikarek.

Nagroda wręczana jest zazwyczaj 8 października w Lipsku. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zostanie wręczona w tym roku. Obie laureatki otrzymają po 10 tys. euro.

Biełsat TV to powstała w 2007 roku niezależna białoruskojęzyczna stacja telewizyjna. Jej programy są tworzone przez białoruskich dziennikarzy na Białorusi i w Polsce. Kanał będący częścią TVP S.A. jest współfinansowany przez polskie ministerstwo spraw zagranicznych.