O bezpieczeństwie, współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i gospodarce – rozmawiał Andrzej Duda ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Polski prezydent od wczoraj jest z dwudniową wizytą w Turcji.

Wczorajsze spotkanie poświęcono też sytuacji na Bliskim Wschodzie, na południowym Kaukazie i polityce migracyjnej. Podpisano dokumenty dotyczące zakupu przez Polskę samolotów bezzałogowych dla wojska Bayraktar TB2. Dziś maszyny mają zostać zaprezentowane w bazie wojskowej Incirlik.
– Polska jest naszym strategicznym sojusznikiem – mówił turecki polityk na wspólnej konferencji prasowej. – W ramach NATO będziemy się dzielić z Polską technologią wojskową. Polska jest pierwszym krajem Sojuszu, który kupił od nas samoloty bezzałogowe. (...) Jesteśmy wzorcowymi partnerami – zapewniał Erdoğan. Poinformował, że ambicją obu polityków jest zwiększyć wymianę handlową między krajami z 6,5 mld do 10 mld dol.
Andrzej Duda z kolei podkreślał, że wizyta to początek nowego sezonu polityki międzynarodowej. – Mówiliśmy o bezpieczeństwie, o bezpieczeństwie w rejonie Morza Czarnego, o okupacji Krymu (…) sytuacji w Syrii, Libii. Cieszę się, że nasza współpraca sięga przemysłów obronnych – dodał.
Przed spotkaniem z Erdoğanem, w poniedziałek rano w budynku polskiej ambasady, prezydent Duda wziął udział w prezentacji archiwum dyplomaty i bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego Michała Sokolnickiego, ostatniego ambasadora II RP w Turcji. Zostało one odzyskane po latach starań polskiej dyplomacji. W archiwum są pamiątki rodzinne, dokumenty, rękopisy, zdjęcia i ponad 3200 książek z wieków XIX i XX. To również ponad 40 grafik, rycin i 30 starodruków. Trafi ono do Muzeum Historii Polski.