Cofnięcie sankcji z rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 będzie klęską dla USA i dla przywódcy tego kraju, Joe Bidena - ocenił w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Byłoby to duże zwycięstwo geopolityczne Moskwy i przegrupowanie sił - dodał.

Zełenski powiedział, że spotkanie prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina jest potrzebne, a kwestie dotyczące Ukrainy będą na nim poruszone w zakresie uzgodnionym z Kijowem.

Ocenił jednak, że z tym spotkaniem mogą się wiązać pewne zagrożenia. "Na przykład teraz uważam, że jest duże ryzyko, że USA mogą znieść sankcje. (...) Jest duże ryzyko, że (Rosja) może naciskać na USA albo dojdzie do jakichś uzgodnień i (USA) zdejmą sankcje z Nord Stream" - powiedział.

"Uważam, że będzie to porażka USA i osobista porażka prezydenta Bidena. Mówię o tym otwarcie. To będzie znaczne geopolityczne zwycięstwo Federacji Rosyjskiej i nowe przegrupowanie sił i wpływu" - dodał.

W środę USA nałożyły sankcje na niektóre statki i podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2. Administracja zdecydowała jednak o odstąpieniu od sankcji nałożonych na firmę budującą gazociąg, Nord Stream AG, oraz jej szefa Matthasa Warniga.